19. 8. 2015

Pindamonhangaba (cz/en)

Další úžasný víkend na skále za mnou! Tentokrát poblíž města Pindamonhangaba, v lezeckém areálu "Falésia Paraíso". Cesta z města (Sao Paulo) je poněkud otravná. Nejen, že se musíte prokousat kilometry zacpaných cest ve městě, ale pak ještě popojet pořádný kus po dálnicích. Ale když se po necelých třech hodinách dostanete na místo, zjistíte, že to stálo za námahu. A že to tady nazývají rájem? Nejsou moc daleko od pravdy.

Přijela jsem jen s malým batůžkem, totiž "na otočku", s plánem, že se večer zase všichni nacpeme do auta a odjedeme do Sao Paula. Jenže hned po příchodu na skály jsme se potkali s Ináciem a Cláudiem, v podstatě domorodci, co tu otevřeli většinu lezeckých cest, a ti nás přesvědčovali, ať zůstaneme přes noc. Moji kamarádi Luciano a Natálie se museli vrátit, mají doma pejska a nechtěli ho nechat samotného bez jídla. Ale já? No, proč bych nezůstala! A že nemám nic, ale vůbec nic s sebou? (Jídlo, pití, převlečení, hygienické potřeby, spacák, stan....NIC!!!) Prý nevadí, postarají se o mě :) Bylo rozhodnuto...

Kempování nadivoko, mytí v potoce s nebem plným hvězd nad hlavou, ranní vůně kávy a trávy, kdo by si přál víc?

Takže díky dvěma novým kamarádům a mnohým z těch, co jsem je poznala už dříve, jsem si opravdu užila víkend mimo město a dva dny plné intenzivního lezení a poznávání nové skály. Už bych pomalu mohla začít psát malého průvodce po lezeckých oblastech Brazílie ;)
------------------------------------
I had another amazing weekend with rock climbing! This time it was in the area close to a city Pindamonhangaba, in a climbing park "Falésia Paraíso". The way out of the big city of Sao Paulo is quite exhaustive. You have to find your way out on the crowded roads and don't lose your mind there and then drive quite a long distance on the highways. However, when you reach the place after almost three hours of driving, you see that it is worth it. They call it there a paradise. Well, they are not far from the truth.

I arrived just with a small backpack, only with my climbing things and one jacket for the evening. Because we planned to go back the very same day. But the plans are changing so fast in my life :) After arrival to the rocks we met Inácio and Cláudio, two guys who opened most of the routes in the climbing park. And they started to convince us to stay overnight. Natalia and Luciano, my friends, had to go back home because of their dog. They couldn't leave the pet without food. But me? Well, why shouldn't I stay? And it doesn't matter that I have nothing, but totally nothing with me! (No food, water, clothes, teethbrush or towel, sleeping bag or tent, NOTHING!!) They said it didn't matter, that they would take care of me :)

So that's what I call "wild camping", taking shower in the river with the stars above my head, the nice morning filled with smell of coffee and grass, who could wish for more?

So, thanks to two new friends and many of those I already knew before I really enjoyed the weekend out of the city and two days full of intensive climbing and getting to know new rock. I think I could slowly start writing a little climbing guide of Brazil :)

Copyright Blogdescalada

Copyright Blogdescalada

Copyright Blogdescalada

Žádné komentáře:

Okomentovat